Blog

Jak ożywić nudną ścianę lub wnętrze?

Zastanawiałeś się nad tym jak ożywić nudną ścianę lub wnętrze swojego mieszkania?  To naprawdę nie jest trudne. Wystarczą chęci i odrobina twórczej inwencji, by Twoje mieszkanie nabrało oryginalnego stylu i smaku. Monotonne, bez wyrazu w jednym kolorze ściany dawno wyszły już z mody. Nieszablonowe i nowatorskie ściany odmienią wnętrze każdego mieszkania, nadając mu unikalny charakter. Doskonałym sposobem na taką metamorfozę wnętrza są farby strukturalne, które dzięki różnorodnej fakturze nadają ścianom niepowtarzalny wygląd. Odświeżanie ścian za pomocą farb dekoracyjnych potrafi przynieść niesamowite i zaskakujące efekty oraz ogromną satysfakcję.

Co to są farby strukturalne?

Farby strukturalne, to farby dzięki którym możemy nadać oryginalne efekty i ciekawą strukturę gładkim ścianom. Wyróżniamy farby strukturalne:

  • akrylowe i lateksowe – cechują się dobrą paraprzepuszczalnością
  • polioctanowinylowo-lateksowe – posiadają słabą paraprzepuszczalność ale są zdecydowanie najtrwalsze.

Farby dekoracyjne ze względu na swoją gęstą konsystencję nie wymagają specjalnego przygotowania podłoża, dzięki czemu są łatwe w zastosowaniu. Uzyskana faktura i ostateczny wygląd zależą w głównej mierze od wyobraźni i zastosowanych narzędzi przez samego malującego. Dzięki farbom dekoracyjnym stworzysz własny i unikalny klimat w swoim wnętrzu.

Wyróżniamy cztery rodzaje farb strukturalnych:

  • gęsta masa
  • proszek
  • pasta
  • zestaw hybrydowy

Gęsta masa to już gotowy produkt do użycia bez przygotowywania. Proszek i pasta to produkty, które łączymy z wodorozcieńczalną farba akrylową, dzięki czemu uzyskuje ona właściwości farby strukturalnej. Zestaw hybrydowy zawiera proszek i pastę, które po połączeniu tworzą farbę. Tutaj możemy dowolnie wykorzystywać proporcje produktów uzyskując dopasowaną fakturę.

Na rynku możemy również zakupić wiele gotowych farb strukturalnych, które po nałożeniu uzyskują konkretne faktury np. ziarenka piasku (Piasek Pustyni), powierzchnie wyraziste i chropowate (Baranek), delikatne ziarna, włókna, różnego typu imitacje (kamień, drewno, beton) a także farby 3D.

Aranżacja ścian przy użyciu farby strukturalnej Teknos Kolibri

Strukturalna farba Kolibri Sand to akrylowa farba przeznaczona do strukturalnego malowania ścian i sufitów. Idealnie nadaje się do tworzenia efektów dekoracyjnych na malowanych powierzchniach. Posiada także wystarczającą odporność na wilgoć by użyć jej do malowania mineralnych powierzchni w pomieszczeniach o nieznacznej wilgotności np. ścianek działowych przeciwpożarowych w saunach.

Jakie mają zastosowanie farby strukturalne?

Farby strukturalne to doskonała alternatywa tynków strukturalnych. Farby w odróżnieniu do tynków są łatwiejsze i mniej pracochłonne w zastosowaniu, są również tańsze. Oprócz tego, że kapitalnie się prezentują to mają tą dodatkową zaletę, że pozwalają w łatwy sposób zamaskować jakiekolwiek ubytki i nierówności. Możemy zatem śmiało wykorzystać ją na niezbyt równe podłoża. Nie ma tu specjalnej potrzeby wygładzania ścian. Jeśli zachodzi taka potrzeba, to ewentualnie używamy preparatu gruntującego. Farby te najczęściej stosuje się na ścianach mieszkalnych, powierzchniach klatek schodowych, korytarzy. Ze uwagi na dość mocny akcent farb dekoracyjnych w odbiorze ich nadmiar może przytłaczać, dlatego zaleca się ich stosowanie na wybranych fragmentach powierzeni. Idealnie sprawdzają się w przestrzennych, jasnych pomieszczeniach w nowoczesnym, industrialnym stylu.

Jakich używać narzędzi do nakładania farby?

Uzyskana struktura farby zależy w dużej mierze od użytych narzędzi i sposobu jej nanoszenia. Do nadania pożądanej faktury używamy wałka gąbkowego.

Do nakładania farby możemy użyć: wałka, packi, szpachelki ale również gąbki, grzebienia, pędzla lub foli. Do wyboru mamy również gotowe szablony do zakupu w sklepach malarskich.

Jak nakładać farbę dekoracyjną?

  • Oczyszczamy powierzchnię ściany z zabrudzeń, kurzu, tłuszczu. (woda + mydło malarskie). Zazwyczaj nie ma potrzeby równania powierzchni. W instrukcji opakowania znajdziemy dokładne informacje o wymaganym podłożu do danej farby.
  • Następnie, jeśli zachodzi taka potrzeba ścianę gruntujemy zalecanym środkiem przez producenta. Gruntowanie wzmocni podłoże, zmniejszy nasiąkliwość i zwiększy przyczepność. Przygotowane podłoże pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin  (czas schnięcia określony jest przez producenta).
  • Kolejnym krokiem jest mieszanie farby. Jeśli nie jest to gotowa masa strukturalna to przygotowujemy farbę według instrukcji producenta na opakowaniu.
  • Równomiernie nanosimy warstwę farby wałkiem, pędzlem lub szpachelką. Nim warstwa wyschnie wybranym narzędziem tworzymy dowolne wzory. Co jakiś czas należy mieszać farbę, by drobiny odpowiedzialne za efekt faktury na ścianie nie opadły na dno.
  • Nie można określić dokładnego czasu całkowitego wyschnięcia powierzchni, bowiem czas twardnienia struktury uzależniony jest od grubości nałożonej warstwy.
  • Dla uwidocznienia efektu struktury ściany możemy nanieść pędzlem połyskujący lub matowy lakier.

Podsumowanie

Przy stosowaniu farb dekoracyjnych nie są potrzebne specjalne umiejętności. Dokładne przeczytanie i zastosowanie się do wskazówek producenta, gwarantuje nam, że  cały proces malowania ścian przebiegnie prawidłowo. Zazwyczaj malowanie farbą strukturalną sprowadza się do wymieszania i rozprowadzenia przy pomocy narzędzi malarskich. Zastosowanie farb strukturalnych pozwala nam na  stworzenia własnego stylu i ciekawej kreacji, która sprawi, że nasze ściany będą niepowtarzalne i wyjątkowe.

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza

chat icon

Masz pytania?

Skorzystaj z formularza i uzyskaj
odpowiedź.

close icon

Skontaktujemy się Tobą najszybciej jak to możliwe.






    sent icon

    Dziękujemy z kontakt,
    Twoja wiadomość została wysłana

    Skontaktujemy się z Toba najszybciej jak to tylko możliwe.

    Możesz również skontaktować się z nami
    w tradycyjny sposób zdzwoniąc do nas.

    89 541 07 33